Μοναδικές έγχρωμες φωτογραφίες της Ζακύνθου από το σεισμό του 1953
Ο δωρητής των έγχρωμων φωτογραφιών από το σεισμό του 1953, Τζέιμς Μπέικερ ΙΙΙ, ο οποίος υπήρξε Υπουργός Εξωτερικών, Υπουργός Οικονομικών των ΗΠΑ και Γενικός Γραμματέας στα Ηνωμένα ΈθνηΑναμονή για συσσίτιοΑναμονή για συσσίτιοΣεισμόπληκτες. Τρεις γενιέςΑγροικία κατεστραμμένηΤέντες για τους σεισμόπληκτουςΠαιδιά μετά το σεισμόΠαρ΄όλη την καταστροφή στα πρόσωπα υπάρχει αισιοδοξίαΈνας αμερικανός και ένας έλληνας στρατιώτης ψεκάζουν το κεφάλι των παιδιών με DDTΑπό το συσσίτιο. ΄Ισως η πιο ωραία φωτογραφία του ΜπέϊκερΔίνοντας βοήθεια στους σεισμόπληκτουςΑναμονή για το συσσίτιοΑμερικανοί και ΄Αγγλοι στρατιώτες πριν την διανομή συσσιτίουΣυντρίμμιαΠυροσβέστες σβήνουν φωτιέςΜάχη με τις φλόγεςΣυντρίμμιαΑποστολή Άγγλων για βοήθειαΤο λιμάνι και στο βάθος η πόλη της ΖακύνθουΙατρική βοήθεια στους πληγέντεςΗ Επιστολή του Τζέιμς Α. Μπέϊκερ ΙΙΙ στην Δημόσια Ιστορική Βιβλιοθήκη Ζακύνθου